Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 271 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Szatandar K! Baltia


PONIŻEJ PREZENTUJEMY: SZTANDAR K! BALTIA (rysunek rekonstrukcyjny Filistra K! Baltia Bronisława Nowickiego) 1. część główna, 2. część odwrotna, 3. orzeł na głowicy sztandaru

UPRZEJMIE PROSIMY O UDZIELENIE WSZELKICH INFORMACJI DOTYCZACYCH JEGO LOSÓW BĄDŹ MOŻLIWOŚCI JEGO ODZYSKANIA

Podziel się
oceń
0
0

Fotografie KonwentowiczówPoczet sztandarowy K! BALTIA - czerwiec 1938 roku, Zjazd XXV-lecia K! Wisła.Poczet Baltii podczas odsłonięcia pomnika Wilsona w Poznaniu


  
Prezydium, zjazd kartelu. Po prawej stronie sztandar K! Baltia. 
Zdjęcia z Instytutu Historii Politechniki Gdańskiej.

 Zjazd K! "ZAG Wisła" w Gdańsku. Czerwiec 1932. Po prawej stronie sztandar K! Baltia. 
Zdjęcia z Instytutu Historii Politechniki Gdańskiej.
Wspólne zdjęcie Baltii i Aquilonii 22 listopada 1926 r. Po lewej stronie widać herb na sztandarze Korporacji Baltia. Przybyli liczni nasi filistrzy oraz delegaci K! Baltia ze sztandarem komilitoni J. Baumgart, St. Szayna, F. Konkolewski, L. Konkolewski i P. Siemiankowski oraz przedstawiciele Wisły kom.kom. E. Mizerski i W. Łukomski. W środku siedzi prof. Bohdan Wasiutyński - Fhc Baltii. Materiały archiwalne K! Aquilonia.Poczet sztandarowy K! Baltia na komerszu kartelowej Korporacji Aquilonia - 1938r. Po lewej Aquilon w stroju Baltii: Bogusław Dunin-Borkowski, w środku Com! Gerard Wierzba. Materiały archiwalne K! Aquilonia.


Po prawej i lewej stronie prezentuje się Poczet Sztandarowy K! Baltia /z charakterystycznymi kotwiczkami/ na komerszu kartelowej Korporacji Aquilonia - 1938r. Na zdjęciu biskup Szlagowskim i generałowie: Władysław Anders - Arkon - w środku, a z prawej gen. Władysław Bortnowski, Baltus w szerokiej bandzie to oficjalny delegat K! Baltia Józef Kortas, ówczesny prezes PKM (prasowe relacje donoszą, że przemawiał na komerszu), Com! Gerard Wierzba. Materiały archiwalne K! Aquilonia.


Komerszu kartelowej Korporacji Aquilonia - 1938r. Na zdjęciu Baltus w litewce. Materiały archiwalne K! Aquilonia.


Uroczystości korporacyjne z udziałem K! Baltia. Materiały archiwalne K! Aquilonia.
Prezydium Baltii, od lewej: v.-Prezes Bronisław Brunka, Prezes Jan Latzke (1936-1938), Admirał Franciszek Przytarski (1936-1938), Sekretarz Gerard Wierzba. Zdjęcie pochodzi z Księgi pamiątkowej K! Baltia 1921-1936. Poznańskie Archiwum Korporacyjne.
Zdzisław Poklękowski - Prezes K! Baltia. Poniżej podpis C! Prezesa. Zdjęcie pochodzi z archiwum syna filistra Dr med. Andrzeja Wojciechowskiego.

Com! Alfons Wojciechowski. Zdjęcie pochodzi z archiwum syna filistra Dr med. Andrzeja Wojciechowskiego.
Alfons, Józef Wojciechowscy, zbiory syna filistra Józefa Wojciechowskiego Dr med. Andrzeja Wojciechowskiego.Józef Wojciechowski w barwach fuksowskich, późniejszy współautor publikacji o korporacji Baltia: Od morza jesteśmy od morza - Historia Baltii Korporacji Studentów Uniwersytetu Poznańskiego 1921-1939, Poznań. Zdjęcie pochodzi z archiwum syna filistra Dr med. Andrzeja Wojciechowskiego.
Marian Smoczkiewicz, adwokat, Prezes Poznańskiego Koła Międzykorporacyjnego i wiceadmirał, delegat K! Baltia do Akademickiego Komitetu Propagandy Pomorza.
Na środku poczet sztandarowy Korporacji Baltia na pogrzebie swojego filistra h.c. i patrona Romana Dmowskiego.
Korporanci na pogrzebie fil! h.c. Baltii Romana Dmowskiego

Korporanci na pogrzebie fil! h.c. Baltii Romana Dmowskiego.
Sygnet Baltii
Herb K! Baltia z dewizki. Londyn, wrzesień 1989r. Dar kol. Mariana Antoniego Batkowskiego z Londynu, absolwenta PG w 1937r. Zdjęcie z Instytutu Historii Politechniki Gdańskiej.
Dwa różne przedwojenne dekle Baltii. Zbiory PAK.
Podziel się
oceń
1
0

Dokumenty historyczneRękopis Pieśni [hymnu] Baltii Fhc! Jana Kasprowicza z Księgi BaltiiZdjęcie z książki: Od morza jesteśmy od morza, Historia Baltii K.S.U.P. 1921 - 1939 Poznań.


Pięczęć z statutu Baltii AD 1938.
Legitymacja członkowska K! Baltia


Zdjęcie z książki: Od morza jesteśmy od morza, Historia Baltii K.S.U.P. 1921 - 1939 Poznań.
 
 

Dokument poświadczający udział tzw. pomorskich korporacji akademickich z Poznania w pracach na rzecz popularyzacji wiedzy nt. Polskiego Pomorza. Baltię w Akademickim  Komitecie Propagandy Pomorza reprezentował Com! Marian Smoczkiewicz. Ze zbiorów PAK.


Okładka księgi pamiątkowej K! Baltia 1921-1936. Ze zbiorów PAK.

 

Podziel się
oceń
0
0

Bale K! Baltia. Wydawnictwa K! Baltia.  Zaproszenie na doroczny Bal w salach Dworu Artusa w Toruniu, gdzie również odbywały się wieczorki akad. korp. Uniwersytetu Poznańskiego Baltia pod protektoratem Fil! honoris causa K! Baltia gen. Hallera, z których dochód przeznaczano na fundusz korporacyjnej biblioteki.

 Wydawnictwa K! Baltia

Poniżej kilka wybranych pozycji z archiwum i biblioteki Baltii:

Jednodniówka Od morza..

  "Wymownym, niezwykle cennym dokumentem zainteresowań członków korporacji Baltia jest ocalała publikacja pt. Od morza, wydana przez Koło Filistrów Baltii z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu w 1928 roku. Jej nakład 5000 egzemplarzy rozszedł się szybko w kraju i zyskał pozytywną opinię społeczeństwa i prasy, była bowiem bardzo starannie przygotowana tak pod względem merytorycznym jak i formy zewnętrznej.

  Na tytułowej karcie publikacji znajduje się jako motto cytat Anny Jagiellonki:

"Wolnością Morską Państwo Ku Górze Się Wznosi

I My Ku Górze Mamy Się Wznieść".

[Wspomnienia o korporacjach akademickich, Filistrówny Aleksandry Smoczkiewiczowej, Kronika Miasta Poznania 1995]

Link do jedniodniówki Korporacji Baltia "Od morza...Powszechnej Wystawie Krajowej zeszt ten poświęca "Baltia" Korporacja Studentów Uniwersytetu Poznańskiego." Red. Stanisław Smoczkiewicz. (pdf)


Broszura okolicznościowa K! Baltia 15-lecie: 1921-1936 (pdf)


Sprawozdania z działalności Korporacji Baltia z okresu 1925-1938 (pdf)Com! Marian Smoczkiewicz K! Baltia, 2 XI 1931r.
"Współcześni Jaszczurkowcy"

Morzu służ!

Gdy patrzymy na korporacje "Baltia" z perspektywy pracy dzisięcioletniej, nasuwa się mimowoli porównanie z dawną organizacją rycerstwa pomorskiego ze "Związkiem Jaszczurczym".

Ten ostatni powstał w r. 1397, a więc przeszło lat temu pięćset, jako jeden z głównych celów postawił sobie przyłączenie Pomorza do Polski przez ciągłą uporczywą pracę, przez długoletnie uświadamianie obywatelstwa, specjalnie wpływowego, o konieczności pracy nad przyłączeniem dzielnicy Mestwinów do Macierzy.

Nie była to praca łatwa, ani bezofiarna, gdy i krew jaszczurkowców w walce o polskość Pomorza zrosiła niwy pomorskie; ale trud ten doprowadził w końcu do urzeczywistnienia marzeń Rycerzy Bałtyku - do przyłącznia Prus do Rzeczypospolitej.

Dzisiaj, gdy mamy wolną ojczyznę, zdawałoby się, że walka o Pomorze skończona. Ale tak nie jest. Walka o Pomorze i to zacięta i o dostęp do morza trwa jeszcze. Wróg kwestionuje nasze prawo do tej odwiecznie polskiej ziemicy - a nam nie wszystko zwrócono co nasze, nie zwrócono perły miast polskich, bursztynowego Gdańska, nie zwrócono nam Warmji, Powiśla i znacznych części Pomorza zachodniego.

O tych ziemicach zapomnieć nam nie wolno - tak jak baczyć musimy troskliwie, by nad naszem Pomorzem złowrogi nie zaciążył cień - by wywalczona krwią jaszczurkowców ziemia zagrożoną kiedyś być miała.

Korporacja "Baltia" nawiązywała do chlubnych tradycji bałtyckich rycerzy z przed laty pięciuset. Jako cel główny postawiła sobie"

- "przygotowanie swych członków przez wspólpracę w ścisłym gronie kolegów - przyjaciół do pracy obywatelskiej dla dobra ojczyzny, a w szczególności krzewienie wśród społeczeństwa polskiego zamiłowania do morza; spolszczenie wybrzeża bałtyckiego; zabezpieczenie i rozszerzenie jego posiadania". -

Służba dla Polski i służba dla morza. Czyż to nie echo haseł "Polsce służ" - "morzu służ" rozbrzmiewających na konwentach "Związku Jaszczurczego"?

I nie przypadek to, że naszemi barwami są barwy herbu potężnego miasta polskiego, jaśniejącego niegdyś swym blaskiem na całą Rzeczpospolitą - barwy Gdańska. Bo Gdańsk mimo, że oddzielony barjerą od Macierzy, w naszem życiu, życiu "Baltusów" zawsze zostanie stolicą Pomorza.

Dla nas jest on miastem polskim, i choćbyśmy jak "jaszczurkowcy" 150 lat w ciągłej żmudnej pracy pędzić musieli - sztandar Rzeczpospolitej nad dachami Gdańska kiedyś załopocze i stolica Mestwinów wróci na Ojczyzny łono.

To wywalczymy i wywalczyć musimy. Nie powstrzymają nas w tym pochodzie żadne ofiary, żadne przeciwieństwa - bo co naszem było niegdyś - naszem znowu być musi i będzie!

Wprawdzie Niemców w oczy kolą barwy nasze, wprawdzie oburzają się i gromy w prasie swej miotają na "zuchwałych" korporantów "Baltii", którzy śmią nosić barwy Gdańska - my jednak dumnie nadal nosić je będziemy otwarcie i jawnie jako protest przeciwko obecnemu stanowi, protest przeciwko odgradzaniu Gdańska od Macierzy.

Wpatrzeni w przykład dawnych Bałtyku rycerzy, w pracy nie ustaniemy i hasło "Polsce służ" i "morzu służ" jak przed laty pięciuset, tak i dzisiaj musi rozbrzmiewać coraz głośniej i pracy naszej przyświecać.

Rycerz K! Baltia

"Słowo Pomorskie", dnia 10 stycznia 1932 r.Podziel się
oceń
0
0

Zdjęcia w galeriach.


Licznik odwiedzin:  296 787  

Redakcja

Com! Maciej Konarski Admirał Konwentu © by M. Konarski & K! Baltia 2006-2012 E-mail: baltiae@gmail.com

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Goście

Odwiedziny: 296787
Bloog istnieje od: 4182 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Ale seriale